O filmu In nomine patris

Viktor Preiss v roli faráře Toufara ve fiktivní rekonstrukci pozadí tzv. Čihošťského zázraku. Dále hrají: K. Issová, J. Langmajer, P. Kříž, M. Pavlata, S. Rašilov, L. Potměšil, M. Táborský, O. Brousek ml., R. Hrušínský, O. Vlach, B. Munzarová, L. Vondráčková a další. Scénář J. Drbohlav. Kamera J. Špelda. Režie J. Polišenský

 Část exteriérů se nahrávala na Zhoři mezi farou a kostelem.

Pro Českou televizi, jako médium veřejné služby, je přímo povinností vracet se uměleckou formou k těmto dnes živým tématům. Autorům nešlo o rekonstrukci a vysvětlení oněch událostí, autorům šlo o to, co je v možnostech dramatického umění: na pozadí dějin vytvořit drama lidských osudů, charakterů.

 Deset dnů před svým uvedením na obrazovku dostal film In nomine patris cenu ČESKÝCH DRAH A.S. na X. Mezinárodním filmovém a televizním festivalu dětí a mládeže FILMÁK 2004 za nejlepší televizní dramatický pořad pro mládež s přesvědčivou rekonstrukcí skutečného příběhu z 50. let, který svým poselstvím může oslovit i dnešní mládež. Televizní film In nomine patris oslavil nebývalý trium při předávání výročních cen za televizní tvorbu ELSA. V přímém přenosu z paláce Lucerna jej v sobotu 29. října 2005 porota akademiků ocenila hned čtyřmi cenami:

Sošku ELSY dostal:
– herec Viktor Preiss za roli faráře Toufara
– režisér Jaromír Polišenský za nejlepší režii
– scenárista Jan Drbohlav za nejlepší scénář
– film jako takový za nejlepší dramatické dílo
Je to velký úspěch Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby, které se v České televizi zabývá dramatickou tvorbou, zejména uvědomíme-li si, že se tak stalo v roce, kdy výroba hraných titulů klesla v ČT na minimum a komerční televize zahájily vlastní výrobu dramatických děl.

 

Comments are closed.