Pastorace na Zhoři

Když v loňském roce psal Katolický týdeník o farnosti Zhoř, poskytli jsme mu údaj o obřadech za předchozích deset let. Bylo to 1 svatba, 17 křtů a 97 pohřbů. Podle toho by se mohlo zdát, že budoucnost je nejistá. Zdá se však, že opak je pravdou. Věřících v kostele v posledních několika letech přibylo a v létě jich chodí 40 – 50. V zimě je počet výrazně nižší, protože dostupnost na Zhoř je obtížná. I proto je pro pravidelné návštěvníky bohoslužeb, kterých je většina v důchodovém věku, účast na mši svaté v zimě problémem.
Také se zpěvem to nebylo jednoduché, protože varhany jsou dlouhodobě poškozené a oprava zatím není v dohledu. Farníci na Zhoři však i bez doprovodu varhan po celá léta velmi pěkně zpívali. Zlepšilo se to v loňském roce, protože od té doby zde hraje na své přenosné elektronické varhany Zuzka Krejčová. Díky ní se může zpívat celé ordinárium a také mnohem více liturgicky vhodných písní.
Dětí v kostele nebývá moc, ale je povzbudivé, že pravidelně zde začal ministrovat Jan Foller. Také k osvědčeným lektorům z řad dospělých přibyli i další. Pobožnosti a mše svaté probíhají příležitostně i v Jeníkově, Palčicích, na Jizbici nebo v Čáslavsku. Zapomenout nesmíme ani na předloňské opravy interiéru a okolí kostela.
Díky tomu všemu lze právem říci, že zhořská farnost je živá. Věříme, že taková zůstane i nadále.
.

Comments are closed.